نقش کلر در کشاورزی
کلر از عناصر غذایی می‌باشد که در ساز و کار فتوسنتز و باز شدن روزنه‌ها نقش دارد. در ضمن مصرف بیش از حد آن باعث مسمومیت و آسیب به گیاهان می‌شود.

تاریخ انتشار : 1401/2/11/ نمایش : 221 / نظرات : 0

نقش کلر (Cl)  در گیاهان:

کلر در فتوسیستم ll در آزاد شدن اکسیژن نقش دارد. همچنین کلر در افزایش پتانسیل اسمزی نقش داشته بدین ترتیب باز و بسته شدن روزنه­ها و آبگیری سلول­ها را تحت تاثیر قرار می­دهد. کلر در کاهش بیماری لکه برگی گندم و پوسیدگی قارچی و در جو دو سر نقش دارد.

فرم قابل جذب کلر:  کلر بصورت آنیون (Cl-) در محلول خاک است که به روش توده ای حرکت می­کند. کلر با بار منفی با آنیون های دیگر مثل نیترات و سولفات برای جذب رقابت می­کند.

علائم کمبود: علائم کمبود کلر به صورت پژمردگی و کلروز ظاهر می­شود. کمبود کلر در گیاهان بطور عمومی شایع نیست. اما در گندم و جو در بعضی از خاکها مربوط به آلودگی گیاه با بیماری هاست.

علائم سمیت: کلر زیاد سبب زردی، زودرسی، سوختگی حاشیه و نوک برگها، برنزه شدن و ریزش برگها می­شود. غلظت زیاد در اثر وجود نمک (NaCl) می­باشد که در این شرایط پتانسیل اسمزی اطراف ریشه تغییر کرده و محدودیت جذب آب و یونها بوجود می آید. کلر با نیترات اثر آنتاگونیستی داشته و می­تواند غلظت نیتروژن را در گیاه کاهش دهد.

منابع کودی: مصرف کودهایی مثل کلرید پتاسیم و یا کلری که در سایر کودها یافت می­شود برای برطرف کردن نیاز کافی است. مصرف کلر بعنوان کود برای گیاه لازم نیست.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
تحويل رايگان

تحويل رايگان

انتخاب زمان تحويل

پاسخ گويي 24 ساعته

پاسخ گويي 24 ساعته

03832278011,09138880258,09139783094

سفارش آنلاين

سفارش آنلاين

سفارش محصولات

درباره ما

شرکت دانش بنيان جوانه زرين سارينا|شهرکرد
شرکت دانش بنيان جوانه زرين سارينا با اخذ رتبه و پروانه کشاورزي ومنايع طبيعي در زمينه اجراي پروژه هاي گلخانه اي مدرن بزرگ مقياس و کوچک مقياس و شهرک هاي گلخانه اي با اهداف تجاري ، ترويج و آموزشي ، پژوهشي و تفريحي در انواع تيپ هاي سازه اي شامل سيرکولار ، کاتيک ، کروي ، طرح اسپانيايي يا ساير طرح هاي مدرن قابل طراحي و بارگزاري با انواع پوشش هاي مناسب شامل پلي اتيلن ، پلي کربنات و غيره فعاليت دارد.
اين شرکت داراي دانش فن توليد تجازي انواع پودر ، قرص و ژل محرک ريشه زايي براي انواع گياهان مي باشد گه ميتواند سبب بهبود درصد و سرعت ريشه زايي در انواع گياهان شود.
 

انواع سرویس ها

عضویت در خبرنامه