چگونه تشخیص دهیم که گیاه نیاز به تعویض گلدان دارد؟
تعویض به موقع و انتخاب سایز و نوع گلدان مناسب برای هر گیاه از مهمترین تکنیک‌های پرورش و نگهداری گیاهان آپارتمانی می‌باشد

تاریخ انتشار : 1401/2/31/ نمایش : 173 / نظرات : 0

چگونه تشخیص دهیم که گیاه نیاز به تعویض گلدان دارد؟

بیشتر گیاهان خانگی در گلدان­‌هایی که برای افراد کم تجربه کوچک بنظر م­ی‌رسند، بهتر می­‌رویند. اشتباه است که گلدان گیاهی را عوض کنیم که نیاز به تعویض ندارد. بعضی از گیاهان فقط در گلدان‌­ها کوچک گل می­‌دهند و بعضی دیگر هیچ وقت احتیاج به تعویض گلدان ندارند مثل بروملیادها.

نشانه‌­های ظاهری برای تعویض گلدان:

·         ساقه و برگ خیلی کند رشد می‌­کند حتی اگر گیاه در بهار و تابستان بخوبی تغذیه شود.

·         خاک زود به زود خشک می‌­شود بنابراین نیاز  به آبیاری زیادتر است.

·         نوک ریشه از ته گلدان بیرون می­‌زند.

نشانه­‌های نهایی برای تعویض گلدان:

گیاه را به ترتیبی که شرح داده می­‌شود از گلدان خارج کنید. اگر ریشه گیاه به ته گلدان رسیده باشد، به جای خاک، توده­ای در هم تنیده از ریشه نمایان می­‌شود. اگر ریشه گیاه به ته گلدان نرسیده باشد آن را به همان صورت به همان گلدان برگردانید در این حالت گیاه صدم‌ه­ای نمی­‌بیند.

تعویض گلدان:

بهترین وقت برای تعویض گلدان فصل بهار است. برای این کار گلدان تازه­ای را که کمی از گلدان قبلی بزرگ­‌تر باشد انتخاب کنید. اگر گلدان خیلی بزرگ باشد در رشد آن وقفه ایجاد می‌­شود. پیش از آغاز کار همه­‌ی ابزارها را آماده کنید. بعضی از گیاهان را پیش از گذاشتن در گلدان جدید می‌­توان به چند گیاه مستقل تقسیم کرد و در گلدان مستقل قرار داد.

1.      اگر می‌خواهید گیاه را در گلدان کهنه بکارید باید گلدان را کاملا تمیز کنید و اگر گلدان نو است آن را چند ساعت داخل آب بخیسانید.

2.      اگر گلدان سفالی دارید، سوراخ ته گلدان را با تکه‌­های خرد شده سفال بپوشانید و قدری کمپوست در آن بریزید.

3.      گیاه را آب بدهید و یک ساعت بعد مطابق شکل آن را از گلدان خارج کنید. گلدان را وارونه کنید. لبه­‌ی گلدان را به لبه­‌ی میز بزنید. اگر لازم باشد با چاقو جدار داخلی گلدان را از خاک چسبیده به آن جدا کنید. با جدا شدن گیاه، گلدان را با دست دیگر بالا بکشید.

4.      ریشه‌­ها و باقیمانده­‌های مرده­ی گیاهی را جدا کنید. بعضی قسمت‌­های توده‌­ی ریشه درهم بافته را با دقت سست کنید. هر نوع ریشه پوسیده را جدا کنید اما مراقب باشید که به ریشه صدمه زیاد وارد نشود.

5.      گیاه را روی لایه‌­ی کمپوستی قرار دهید که در گلدان جدید ریخته‌­اید و فاصله بین گیاه و گلدان را به تدریج با کمپوست پر کنید. کمپوست باید کمی مرطوب باشد.

6.      با انگشتان شصت خود کمپوست را بفشارید. باز هم کمپوست بریزید و بفشارید تا با خاک قبلی هم سطح شود. سر انجام گلدان را چند با با ملایمت به زمین تقه بزنید تا کمپوست در جای خود قرار گیرد

7.      گلدان را آب بدهید و به مدت یک هفته در جای سایه دار بگذارید. هر روز به برگ‌های آن آب بپاشید تا پژمرده نشوند. سپس آن را در در محل مناسب قرار داده و طبق روش معمول عمل کنید.

            

اگر گلدان بزرگ است و به دلایلی نمی­توان خاک آن را عوض کرد چه کار کنیم؟

در این حالت باید خاک سطح گلدان­‌ها را عوض کنید. برای این کار هر سال در فصل بهار حدود 2 تا 3 سانتی­‌متر (و برای گلدان‌های خیلی بزرگ تا 5 سانتی­‌متر) خاک گلدان را بیرون بریزید و به جا آن کمپوست تازه اضافه کنید.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
تحويل رايگان

تحويل رايگان

انتخاب زمان تحويل

پاسخ گويي 24 ساعته

پاسخ گويي 24 ساعته

03832278011,09138880258,09139783094

سفارش آنلاين

سفارش آنلاين

سفارش محصولات

درباره ما

شرکت دانش بنيان جوانه زرين سارينا|شهرکرد
شرکت دانش بنيان جوانه زرين سارينا با اخذ رتبه و پروانه کشاورزي ومنايع طبيعي در زمينه اجراي پروژه هاي گلخانه اي مدرن بزرگ مقياس و کوچک مقياس و شهرک هاي گلخانه اي با اهداف تجاري ، ترويج و آموزشي ، پژوهشي و تفريحي در انواع تيپ هاي سازه اي شامل سيرکولار ، کاتيک ، کروي ، طرح اسپانيايي يا ساير طرح هاي مدرن قابل طراحي و بارگزاري با انواع پوشش هاي مناسب شامل پلي اتيلن ، پلي کربنات و غيره فعاليت دارد.
اين شرکت داراي دانش فن توليد تجازي انواع پودر ، قرص و ژل محرک ريشه زايي براي انواع گياهان مي باشد گه ميتواند سبب بهبود درصد و سرعت ريشه زايي در انواع گياهان شود.
 

انواع سرویس ها

عضویت در خبرنامه